Divadelný utorkový večer 21.mája 2013

Jedna z najúspešnejších hier modernej americkej drámy, za ktorú Tennessee Williams získal Pulitzerovu cenu bola vyplnením utorkového večera pre skupinu kultúry chtivých mladých ľudí z nášho internátu. Nové náušnice, vylepšený vzhľad či nové tričko dodali tejto akcii šarm , ale taká vedomostná príprava „ rande v knižnici“ i čo to vedomostí ( možno i na maturitu). Skoršia večera, jeden spoj,druhý spoj a... divadlo,to „najnovšie“ SND, šatňa, lístky, sedíme a ZAčíNAME! Prichádza Diana Mórova (dobre vyzerá), Táňa Pauhofová, Tomáš Maštalír (uf), Branislav Bystriansky a ďalší... a ešte aby sme nezabudli, predstavenie sa volá KONEčNÁ STANICA TúžBA a režíroval ju Michal Dočekal.
A teraz už ticho a príjemný umelecký zážitok

 


Voda, voda samá voda....o vode, s vodou, pre vodu...

Pekne strávené utorkové popoludnie 23.4.2013 v knižnici internátu s tvorivou a pracovitou skupinkou Erika Jabrichová, Katka Brestovanská, Martinka Štefancová, Milan Bobuš, Jakub Ferianec, Tomáš Szalontai a Adrián Kičin za pomoci pána vychovávateľa Mariána Višňovského, pani vychovávateľky Simony Solomajerovej a pani kultúrnej referentky Ivony Jandovej. Táto kreatívna dielňa na oslavu vody nám všetkým chcela pripomenúť jej vzácnosť a jedinečnosť. Vodu sme nielen ochutnali a posilňovali sa ňou počas práce, no snažili sme sa i zamyslieť nad rôznymi témami a spojitosťami s vodou. Zoznámili sme sa aj s tvorbou rakúskeho umelca Hundertwassera, ktorého meno je samé „vody“ a pokúsili sme sa stvárniť vodu podobne ako to robil on. Počas našej vodnej „cesty“ nám vyhrávala „vodná relaxačná hudba“. Výsledkom boli dve pekné „vodné dielka“, ktoré nám vystavené na chodbe prvého poschodia budú pripomínať toto pekné popoludnie .

Nech žije voda!!!


Dňa 10.2.2011 sme sa opäť ocitli v Slovenskom národnom divadle na činohernom predstavení KONEČNÁ STANICA TÚŽBA , ktorej autorom je Tennesee Williams.

Žiaci mali možnosť oboznámiť sa s jednou z najúspešnejších ocenených hier modernej americkej drámy: Autor v hre zobrazuje aj vlastné traumatické zážitky so svojím násilníckym otcom .

Učiteľka Blanche DuBois prichádza zo spustnutého vidieckeho sídla k sestre do New Orleansu v nádeji, že tu nájde východisko zo svojho nešťastného manželstva. Hoci sa snaží predstierať, že je šťastná a spokojná, jej sestra s manželom sa postupne dozvedajú o jej životných prehrách a bolestných sklamaniach.

Williamsova divadelná hra je presvedčivým vyjadrením toho, ako prízemnosť, hrubosť, násilie a brutalita ničia medziľudské vzťahy.

Túto výnimočnú drámu režíroval v SND hosťujúci významný český režisér Michal Dočekal z národného divadla v Prahe. V hlavných úlohách účinkovali Diana Mórová, Táňa Pauhofová, Tomáš Maštalír a ďalší.


Kutúrne programy – divadlá:

 


Zoznámili sme sa s divadlom LUDUS na Pribinovej 25,

Je to kreatívne centrum mladých v Heineken Tower Stage.

Dňa 17.1. 2011 sme mali možnosť vidieť divadelné predstavenie: „Čiernobiele srdce Charlieho Chaplina“.

V divadelnej sále, ktorá má kapacitu 170 miest nás privítala teplá náruč herečky Márie Landlovej - popriala nám príjemnú pohodu a umelecký zážitok.

Bol to tak trochu smutno – smiešny príbeh o tom ako sa ľudia stretávajú a míňajú. O nemom filme, v ktorom si Chaplin zarába na živobytie a tiež o stretnutí tuláka Jakuba s kvetinárkou Hetty Kellyovou, filmom a hviezdnou Grétou. Každý dotyk s veľkým svetom ilúzií a pohybujúcich sa obrázkov, človeka zmení. A čo má spoločné Jakub a Charlie Chaplin? Obaja sú noblesní tuláci, ktorí hľadajú prácu, obaja sa poznajú s Hetty Kellyovou a chcú ju liečiť bozkom. Obaja sa prišli ukázať do firmy Keystone a stali sa z nich filmové hviezdy.
Obaja majú hlavu plnú nápadov a obaja vyzerajú vo fraku ako tučniaci.

Divadelnú hru režíroval autor: Kamil Žiška
Hlavnú postavu stvárnil: Daniel Fisher
Ocenenie: Hlavná cena Zlatý gunár Kremnické gagy,
Nominácia Dosky O7